Eşi görülmemiş 1 milyar dolarlık siber soygun

Eşi görülmemiş 1 milyar dolarlık siber soygun

Bilgisayar korsanlığı yapan uluslararası çete, dünyadaki bankalardan 1 milyar dolardan fazla para çaldı.

Facebook’tan büyük açık!

Facebook’tan büyük açık!

Sosyal medyanın en çok kullanılan paylaşım sitesinden biri olan Facebook’ta büyük açık yakalandı.

Akılsız telefonlar yeniden popüler oluyor

Akılsız telefonlar yeniden popüler oluyor

Japonya’da “akılsız” telefonlar yeniden popüler hale geliyor.

Sosyal medya bu mesleği yok ediyor!

Sosyal medya bu mesleği yok ediyor!

Samsun’daki sahaflar, ikinci el kitaba ilginin olmadığını, sosyal medyanın sektörü bitirme noktasına getirdiğini söyledi.

Türkiye Facebook'ta dünya birincisi

Türkiye Facebook'ta dünya birincisi

11. doğum gününü kutlayan Facebook’un 18- 24 yaş internet kullanıcıları arasında en popüler olduğu ülke yüzde 31 ile Türkiye oldu.

Facebook 11 Yaşında

Facebook 11 Yaşında

Mark Zuckerberg'in kurduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook 11 yaşına girdi.

Mark Zuckerberg'in 2004 yılında kurduğu site 11'inci yaşına 1 milyar 400 milyon  kullanıcı sayısı ile girdi.

Twitter ve Google Yeniden Anlaştı.

Twitter ve Google Yeniden Anlaştı.

Google’ın Google+’ı kullanıma sunmasının ardından iptal ettiği anlaşma yeniden hayata geçiyor.

Bir süredir kullanıcı sayısını ve sektördeki payını artırmak için çeşitli projeler üzerinde çalışan Twitter, bu amacı doğrultusunda internet devi Google ile anlaşmaya vardı.

Facebook'ta bunlara dikkat edin!

Facebook'ta bunlara dikkat edin!

Facebook, pek çok özel bilgiye kolayca erişilebilecek ve size karşı kullanılabilecek tehlikeli bir mecra. İşte asla paylaşılamayacak 5 şey:

Facebook'ta paylaşacağınız verileri özenle seçmelisiniz.  Eğer Facebook'ta bu 5 "şeyi" paylaşırsanız, sonuçları sizin için hiç de iyi olmayabilir: 

YouTube HTML5'e geçiş yaptı

YouTube HTML5'e geçiş yaptı

Son yıllarda HTML5 ve Flash’ı bir arada kullanan ve kullanıcılara seçim şansı tanıyan YouTube, bugünden itibaren tamamen HTML5‘e geçiş yaptı.

Taklit alışveriş sitelerine dikkat

Taklit alışveriş sitelerine dikkat

İnterenetten alışverişte mağdur olanların sayısı her gün artıyor, uzmanlar son zamanlarda artan sahte sitelere karşı uyarıyor.

2015 te Bizi Bekleyen Teknolojiler

Birçok teknolojik gelişmenin yaşandığı 2014 yılı giyilebilir teknolojilerin, insansız hava araçlarının ve nesnelerin interneti gibi konuların öne çıktığı bir yıl oldu. Bu teknolojik gelişmelerin 2015 yılında da devam etmesi bekleniyor. Ayrıca duyurusu yapılan ya da bilgileri internette dolaşmaya başlanan birçok ürün de yine 2015 yılında kullanıcılarla buluşacak.

Yeni yıl, bazılarının duyurusu da yapılan yeni ürünlerin piyasaya sürülmesine sahne olacak. Sadece yeni ürünler değil bazı yazılım, servis ve çözümler içinde 2015 duyuruların yapıldığı bir yıl olacak. İşte 2015'te karşımıza çıkması beklenen yeni cihaz, servis, yazılım ve çözümler:

Giyilebilir teknolojik cihazlar

Bileklik, saat, gözlük ve diğerleri. Artık devir giyilebilir teknolojik cihazların devri. 2014 yılında hayatımıza girmeye başlayan giyilebilir cihazların 2015'te patlama yapması bekleniyor. Sağlıktan spora birçok alanda karşımıza çıkacak olan bu cihazlarla yeni bir dönemin kapıları da aralanıyor.

Windows, 2015 yılında sekizinci sürümden 10'a terfi edecek

Windows 10

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 da 2015 yılında kullanıma sunulacak. Windows'un 8'den sonra 9'u pas geçerek duyurduğu yeni işletim sisteminin deneme sürümleri geliştiriciler tarafından test ediliyor. Daha iyi bir Windows deneyimi sunan yeni işletim sisteminde Windows 7'de bulunan ve 8'de kaldırılan Başlangıç Menüsü'nün bir benzeri yer alacak. İşletim sisteminin 2015'in sonuna doğru nihai sürüm olarak kullanıma sunulması bekleniyor.

Nesnelerin interneti

Makineler arasındaki iletişim olarak tanımlanabilen nesnelerin interneti 2014 yılının önemli konularından biriydi. 2015'te popülerliğinin artması beklenen bu kavram ile kendi kendine haberleşen cihazların sayısında artış yaşanacak. Birçok konuda birbiriyle iletişimde olan cihazlar insan hayatını kolaylaştırmak için çalışacak. 

3D yazıcılar

Her ne kadar Türkiye'de dünyada olduğu kadar ilgi görmese de 3D yani üç boyutlu yazıcıların 2015 yılında daha da yaygınlaşması bekleniyor. Boyutları ve fiyatları giderek düşen, aynı zamanda kabiliyetleri de artan bu cihazlar birçok nesnesin basılmasını sağlıyor. Kişiye özel ve az sayıda nesnenin fabrikasyon benzeri üretilmesine yardımcı olan bu cihazların 2015'e damgasını vurması bekleniyor.

Akıllı cihazlar

Son yıllarda teknolojik cihazların standart ön eki haline gelen 'akıllı' kelimesinin 2015 yılında birçok cihazı kapsayacak şekilde yaygınlaşması bekleniyor. 2015'de sadece teknolojik cihazlar değil otomobiller, çamaşır makineleri, buzdolapları ve hatta elektrik süpürgeleri de akıllanacak.

 

İngilizce'de Drone adı verilen İnsansız Hava Araçları'nın sayısı giderek artıyor
 
İnsansız hava araçları

2014 yılı insansız hava araçlarının yılı oldu. Bugüne kadar sadece askeri alanda faaliyet gösteren bu cihazlar artık çok uygun fiyatlarla son kullanıcıya ulaşmaya başladı. Birçok marka bu alana yatırım yaparken fiyatları 100 TL'den başlayıp birkaç bin TL'le kadar çıkan çeşitli özelliklere sahip insansız hava araçları satın alınabilir hale geldi. Drone adı da verilen bu ürünler eğlenceden iş dünyasına birçok alanda kullanılıyor. Ünlü ABD'li online alışveriş sitesi Amazon, bu cihazlarla ürün teslim etmenin planlarını da yapıyor. Bu ürünlerin 2015 yılında sayılarının artması ve daha da yaygınlaşması bekleniyor. 

Sanal Gerçeklik

İngilizce ismiyle Virtual Reality yani Sanal Gerçeklik konusunda dünya devleri adeta yarış ediyor. Google kendi sanal gerçeklik cihazı Cardboard ile işin eğlence tarafında yer alırken, Facebook satın aldığı Oculus Rift firmasının sanal gözlüğünü kullanılabilir ürün haline getirmeye çalışıyor. Ayrıca Samsung, Google ve Carl Zeiss başta olmak üzere birçok firmanın akıllı telefonlarla beraber kullanılabilen sanal gözlükleri bulunuyor. Sanal Gerçeklik teknolojilerinin 2015 yılında yaygınlaşması, ürün ve içerik miktarının artması bekleniyor.

Android M

Google'ın geliştirdiği ve dünya çapında en çok kullanılan mobil cihaz işletim sistemi olan Android'in şu an en yaygın kullanılan sürümü Android KitKat. Geçtiğimiz aylarda duyurulan Lollipop sürümü ise henüz yeni yeni yaygınlaşıyor. Alfabetik sıralamaya uygun giden Google'ın önümüzdeki yıl Google M işletim sistemini tanıtması bekleniyor. İşletim sistemlerine çikolata ve tatlı isimleri veren firmanın M için Marşmelov ya da benzeri bir isim kullanması bekleniyor. 

iPhone 7

Neredeyse her yıl yeni bir telefon çıkaran Apple'ın 2015 yılındaki ürünün isminin iPhone 7 olması bekleniyor. Önceki sürüm 6'yı iki farklı boyutta üreten Apple'ın benzer bir stratejiyi yeni üründe de devam ettirmesi bekleniyor. Şimdilik kesin bir bilginin bulunmadığı yeni iPhone modelinin muhtemel tanıtım tarihi ise 2015 yılının Eylül ayı olarak gösteriliyor. 

iOS 9

Her yeni telefon modeliyle eş zamanlı işletim sistemini de güncelleyen Apple'ın 2015'te iOS 9'u piyasaya sürmesi bekleniyor. Yeni işletim sistemi ile ilgili çok fazla bilgi bulunmasa da beklentiler bu yönde.

Google Glass

Google'ın akıllı gözlüğü olarak tanımlanan giyilebilir bilgisayar Glass, 2 yıldır satışta olan bir ürün. Ancak sadece Google'ın seçtiği kişilere satılan gözlüğün fiyatı 1500 dolar. Halen test aşamasında olduğu için tüm dünyada satılmayan ürünün 2015 yılında son halini alması bekleniyor. Kesin olmamakla birlikte nihai ürünün işlemcisini Intel'in üreteceği iddia edildi. Google Glass'ın nihai sürümünün fiyatının daha makul olması bekleniyor. 

 

Google Glass'ın 2015 yılında nihai sürümle fiyatının düşerek son kullanıcıya ulaşması bekleniyor
 
Sony SmartEyeglass Attach

Giyilebilir teknoloji alanına yatırım yapan firmalardan biri de Sony. Elektronik alanındaki tecrübesini SmartEyeglass Attach adını verdiği ilginç bir cihazla somut hale getiren Sony de bu pazara giriş yapıyor. Firmanın 2015 yılında seri üretime geçeceğini açıkladığı ürünü SmartEyeglass Attach her türlü gözlüğe takılabilen akıllı bir aksesuar. 0.23 inçlik ekranı bulunan gözlük Wi-Fi ve Bluetooth gibi özelliklere sahip. 

Apple Watch

Apple'ın iPhone 6 modelleriyle beraber Eylül ayında tanıttığı ancak satışa sunmadığı akıllı saati Watch halen geliştirme aşamasında. 2015 yılında satışa sunulmasına kesin gözle bakılan akıllı saat benzerlerinde olan birçok özelliğe sahip. Adım sayfa, spor aktivitesi takibi ve uygulama ekosistemi gibi özellikleri bulunan saatin Apple ekosistemine 2015 yılında dahil olması bekleniyor. 

Kaynak: Al Jazeera

Okunma 1970 defa

Neredeyiz

  • Zümrüt Evler Mahallesi Tülin Caddesi No:12/2 Maltepe İstanbul
  • +90 216 330 80 42
  • +90 216 330 80 42
  • info@webimaj.net
  • iletişim