Eşi görülmemiş 1 milyar dolarlık siber soygun

Eşi görülmemiş 1 milyar dolarlık siber soygun

Bilgisayar korsanlığı yapan uluslararası çete, dünyadaki bankalardan 1 milyar dolardan fazla para çaldı.

Facebook’tan büyük açık!

Facebook’tan büyük açık!

Sosyal medyanın en çok kullanılan paylaşım sitesinden biri olan Facebook’ta büyük açık yakalandı.

Akılsız telefonlar yeniden popüler oluyor

Akılsız telefonlar yeniden popüler oluyor

Japonya’da “akılsız” telefonlar yeniden popüler hale geliyor.

Sosyal medya bu mesleği yok ediyor!

Sosyal medya bu mesleği yok ediyor!

Samsun’daki sahaflar, ikinci el kitaba ilginin olmadığını, sosyal medyanın sektörü bitirme noktasına getirdiğini söyledi.

Türkiye Facebook'ta dünya birincisi

Türkiye Facebook'ta dünya birincisi

11. doğum gününü kutlayan Facebook’un 18- 24 yaş internet kullanıcıları arasında en popüler olduğu ülke yüzde 31 ile Türkiye oldu.

Facebook 11 Yaşında

Facebook 11 Yaşında

Mark Zuckerberg'in kurduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook 11 yaşına girdi.

Mark Zuckerberg'in 2004 yılında kurduğu site 11'inci yaşına 1 milyar 400 milyon  kullanıcı sayısı ile girdi.

Twitter ve Google Yeniden Anlaştı.

Twitter ve Google Yeniden Anlaştı.

Google’ın Google+’ı kullanıma sunmasının ardından iptal ettiği anlaşma yeniden hayata geçiyor.

Bir süredir kullanıcı sayısını ve sektördeki payını artırmak için çeşitli projeler üzerinde çalışan Twitter, bu amacı doğrultusunda internet devi Google ile anlaşmaya vardı.

Facebook'ta bunlara dikkat edin!

Facebook'ta bunlara dikkat edin!

Facebook, pek çok özel bilgiye kolayca erişilebilecek ve size karşı kullanılabilecek tehlikeli bir mecra. İşte asla paylaşılamayacak 5 şey:

Facebook'ta paylaşacağınız verileri özenle seçmelisiniz.  Eğer Facebook'ta bu 5 "şeyi" paylaşırsanız, sonuçları sizin için hiç de iyi olmayabilir: 

YouTube HTML5'e geçiş yaptı

YouTube HTML5'e geçiş yaptı

Son yıllarda HTML5 ve Flash’ı bir arada kullanan ve kullanıcılara seçim şansı tanıyan YouTube, bugünden itibaren tamamen HTML5‘e geçiş yaptı.

Taklit alışveriş sitelerine dikkat

Taklit alışveriş sitelerine dikkat

İnterenetten alışverişte mağdur olanların sayısı her gün artıyor, uzmanlar son zamanlarda artan sahte sitelere karşı uyarıyor.

Şirketler Hedefli Saldırıları Zamanında Tespit Edebilme Becerilerine Güvenmiyor

Gerçek Zamanlı Yanıt, Entegre İstihbarat ve Sekiz Saldırı Göstergesi, Aktif Tehdit Önlemede Hayati Önem Taşıyor

Artık Intel® Security ailesinin bir parçası olan McAfee, bugün yeni bir rapor yayınladı: When Minutes Count/ Dakikaların Önemi. Raporda, kuruluşların hedefli saldırıları tespit edebilme ve savuşturma becerileri değerlendiriliyor; en kritik sekiz saldırı göstergesi açıklanıyor ve aktif olay yanıtı için ise en iyi uygulamalar mercek altına alınıyor. Rapor, firmaların etkinliğinin üstü kapalı saldırı faaliyetlerine karşın eğer gerçek zamanlı, çok değişkenli analiz yapabilip, risk puanlaması ve olay yanıt önceliklerinde zaman ile tehdit istihbaratını hesaba katabildiklerinde, nasıl daha etkin hale geldiklerini net bir şekilde gözler önüne seriyor.

 

Intel Security tarafından Evalueserve’e yaptırılan bir ankette, raporla da bağlantılı olarak, şirketlerin büyük bir çoğunluğunun hedefli saldırıları zamanında tespit edebilme becerilerine yeterince güvenmediklerini ileri sürüyor. Hedefli saldırılarla mücadele etmek için en hazırlıklı şirketler dahi, yüksek hacimli olayları araştırmak için ekstra zaman ayırıyor; böylelikle daha erken tespit ve daha etkili korunma için yaratıcı yaklaşımlar belirlemekle ilgili kuruluşun aciliyet duygusu ve konuya odaklanılmasına katkıda bulunuyor.

Kilit bulgular:

Ankete katılanların %74’ü hedefli saldırıların kuruluşları için en önemli kaygı olduğunu belirtiyor
Kuruluşların %58’i geçen yıl 10 veya daha fazla saldırı hakkında araştırma yaptı
Şirketlerin yalnızca %24’ü bir saldırıyı dakikalar içinde tespit etme becerilerine güveniyor; yarıdan biraz azı ise şüpheli davranışı tespit etmelerinin günler, haftalar ve hatta aylar alacağını belirtiyor
Tehditleri dakikalar içinde tespit edebilenlerin %78’i aktif, gerçek zamanlı Bilgi Güvenliği ve Olay Yönetimi (SIEM) sistemine sahip
Ankete katılan şirketlerin yarısı, daha hızlı olay yanıtı sağlamak için yeterli araç ve teknolojilere sahip olduklarını belirtti; ancak, çoğunlukla kritik göstergeler üretilen binlerce uyarıdan ayrışık olmadığı için, bilişim ekiplerinin omuzlarına tehdit uyarılarını manuel ayıklama yükü konmuş oluyor

Intel Security Güvenlik Yönetimi biriminde Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür olan Ryan Allphin, “Ancak ve ancak tespit süresi güçlüğünü yendiğinizde saldırganlardan bir adım öne geçmiş olursunuz,” diyor. “Gerçek zamanlı istihbarat ve analizle uyarı ve gösterge yığınında filtreleme yapma işini basitleştirin; böylelikle, ilgili olayları daha derinlemesine ve hızla anlayıp saldırıları daha hızlı kontrol altına almak ve savuşturmak için harekete geçebilirsiniz.”

Intel Security Bölge Direktörü İlkem Özar da “güvenlikte sorunu eğer hızlı tespit ederseniz önlem alabilirsiniz, yoksa olay olup hasar oluştuktan sonraki tespit ancak raporlamaya fayda eder ama artık çok geçtir. Firmanızın ve müşterilerinin bilgilerinin ve finansal kaynaklarının güvenliğini sağlamak için gerçek zamanlı müdahale edebilmek gereklidir. Bunun için de hem doğru hem de çok hızlı analiz ve korelasyon yapabilen çözümler gereklidir.” şeklinde ilave ediyor.

Kritik göstergeleri belirlemenin önemi dikkate alındığında, Intel Security raporu, başarılı kuruluşların hedefli saldırıları tespit etmek ve savuşturmak üzere takip ettikleri en yaygın saldırı faaliyetlerini ortaya çıkardı. Bunların beş tanesinde, olaylar bir zamana yayılarak gerçekleşmiş ve dolayısıyla bağlamsal ilişkilendirmenin önemi ortaya konmuştur:

 1. Bilinen geçersiz hedeflerle veya kuruluşun ticari faaliyetinin bulunmadığı yabancı bir ülkeyle iletişim kuran iç yöneticiler.
 2. Örneğin varsayılan ağ kapısı, port 80 üzerinden http trafiği ile değil de komut kabuğu (SSH) göndermek suretiyle, standart dışı portlar veya protokol/port uyuşmazlığı kullanarak dış yöneticilerle iletişim kuran iç yöneticiler.
 3. İç sunucularla iletişim kuran kamu erişimine açık veya (DMZ) yöneticileri. Bu sayede, dışardan içeri ve tekrar geri atlanmasına, böylece verilerin dışarı sızdırılmasına ve varlıklara uzaktan erişilmesine izin verilmiş olur. DMZ’nin değerini nötralize eder.
 4. Mesai saati dışında kötü niyetli yazılım tespit edilmesi. Standart mesai saatlerinin dışında ortaya çıkan uyarılar (gece saatlerinde veya hafta sonları) ihlal edilmiş bir yöneticiye işaret edebilir.
 5. Kısa bir süre zarfında çoklu yöneticilerle iletişim kuran iç yöneticiler tarafından yapılan ağ taramaları, ağ içerisinde yanal olarak hareket eden bir saldırganı ortaya çıkarabilir. Güvenlik duvarı ve IPS gibi çevre ağ savunmaları, nadiren iç ağdaki trafiği izleyecek şekilde yapılandırılmış olurlar (ancak aksi de olabilir).
 6. Tek bir yöneticiden gelen çoklu uyarı olayları veya tekrarlayan başarısız kimlik doğrulama gibi, aynı alt ağ içindeki birden çok makinede 24 saatlik bir süre zarfında birbirinin aynı olayların görülmesi.
 7. Bir sistemin, temizlendikten sonra beş dakika içinde kötü niyetli yazılımla yeniden enfekte olması—tekrarlayan enfeksiyonlar arka planda çalışan programların veya ısrarcı bir ihlalin varlığına işaret eder.
 8. Farklı bölgelere/bölgelerden birkaç dakika içinde çoklu kaynaklara giriş yapmaya çalışan bir kullanıcı hesabı—kullanıcının kimlik bilgilerinin çalındığına veya kullanıcının suç işlemeye çalıştığına işaret eder.

Rapora katkı sağlayan bir ticari çözümler sağlayıcısı Volusion’da Bilgi Güvenliği ve Uygunluğu Kıdemli Müdürü Lance Wright, “Alan kontrolörüne sabah saat ikide tuhaf kimlik doğrulama istekleri gönderen bir iş istasyonu fark ettik. Bu normal bir faaliyet olabilir; öte yandan kötü niyetli bir durumun işareti de olabilir,” diyor. “Bu olayın ardından; saldırıyı, herhangi bir veri ihlali gerçekleşmeden önce, erken tespit etmemize yardımcı olmak üzere mesai saati dışında beşten fazla kimlik doğrulama talebi gönderen bir iş istasyonu olduğunda uyarı verilmesi şeklinde bir kural oluşturduk.”

Allphin sözlerini şöyle sürdürdü; “Gerçek zamanlı, istihbaratı dikkate alan SIEM teknolojileri, analiz sırasında göstergelerin bağlama oturtulması ile otomatik politika güdümlü yanıtlar esasında ihlallerin aktif şekilde önlenmesine yardımcı olmak için tespit süresini asgariye indirgiyor. Olayları tespit etme, olaylara yanıt verme ve olaylardan ders çıkarma becerilerini hızlandıracak bir kuvvetle, kuruluşlar güvenlikle ilgili duruşlarını avdan avcı konumuna dönüştürebilirler.”

Okunma 1517 defa

Neredeyiz

 • Zümrüt Evler Mahallesi Tülin Caddesi No:12/2 Maltepe İstanbul
 • +90 216 330 80 42
 • +90 216 330 80 42
 • info@webimaj.net
 • iletişim